Mini recenze na stanice PMR a profi.

 

-Zde na této stránce budu čas od času psát malé vlastní recenze některých stanic, které se mi dostaly do rukou a měl jsem z nich možnost vysílat. Případně i zkušeností majitelů jiných stanic.

 INTEK 2000 ML

- Tuto staničku jsem zakoupil v pořadí jako svou první. To jeden den přišel za mnou Petr Alfa a povídá: už jsi zkoušel pásmo PMR? Odvětil jsem, že ne a že to asi nebude nic moc jelikož jsem byl zarytý CB-čkář. Z kapsy vytahnul tuto staničku a zkoušel navázat spojení - nic. Tak říkám, no vidíš, že nic neslyšíš!! To byly ještě časy, kdy pásmo PMR bylo v plenkách. Ve městě, kde jsme pak šli již navázal nějaké spojení z jednou paní co stála u banky a potom ještě co byla ve spořitelně. Na obou relacích mně zaujalo to, že byly naprosto bez rušáků-jak je tomu u CB pásma.

Asi po 14. dnech jsem si i já zakoupil tuto staničku a udělal z ní nesčetně moc spojení. Skutečně krásná stanice, vypadá jako profi a ne jako ty hypermarketovky co jsou vybarvené jako dětské hračky. Dá se dokonce i celkem lehce osadit konektorem na anténku - ale to je zakázáno!. Funkcí mají také dost a modulačka je super -  oproti stanici HOFFER přepychová!! Nevýhodu vidím jen v tom, že je na 4 malé tužky.

Vřele doporučuji.

Již se nevyrábí, ale je možnost zakoupit Intek 2020, což je ta samá stanice, ale má již výkonnější anténku čtvrtku a dá se upravit její výkon na 2 W


 


INTEK 4000 ML
 

-Potom, pokud tedy čtete dále, jsem zakoupil tuto stanici, která může být nazvána starším bráškou Inteka 2000. Proč? Protože je to již profi stanice. Je vyrobena z odolného materiálů což mohu potvrdit, jelikož mi několikrát spadla na docela tvrdý Asfalt a nic, ani škrábanec. Je napájena ze 4 tužkáčů a v dnešní době, kdy je možnost zakoupit tužkáče z kapacitou i 2800mA můžete vysílat i na 2W docela hezky dlouho. Ano 2 W umí tato stanice a v případě nouze, kdy vysíláte z nějakého nevýhodného Portable či QTH přijdou určitě vhod. Anténka je laděná čtvrtka a nemá chybu. Tlačítka hezký velká a proto i ovládání v rukavicích v zimě je docela příjemné. Display- velké čísla není třeba brýle a je docela dobře osvětlen, takže i v noci budete vidět, na kterém kanále zrovna jste.

-Je to taková malá (cihla), ale drží se dobře v ruce.

-Již nejsem jejím majitelem, protože mně docela štval cvrlikot telefonních převáděčů, které jsem slyšel z některých kopečků. (Radhošť)


 

ALINCO DJ-S45 CQ

                                                 -Další stanička v pořadí jako třetí se mi ocitla v ruce asi z toho důvodu, že jsem měl potřebu poslouchat i vysílat na jiné frekvenci než PMR. Ano je to stanice jak pro PMR pásmo tak i pro 70cm. Opět profi stanice z odolného materiálu malinká lehounká na 2 tužkáče, která člověka doslova nutí nosit ji v kapsičce košile. No není to nádherná věc oproti CB stanici, která je přinejmenším na 6 tužkáčů vysílá 4W je o mnoho těžší a baterky jsou vycucané během chvilky. Zkuste si ji dát do kapsičky u košile!!

- I zde je možnost vysílat 2W ale z externího zdroje 6V- což není problém třeba z gelové baterky 6V/5A. Je možnost použít i LI-on baterií a výkon je pak okolo 1 W. Na 2 tužkáče 2500mA také vysílá hezky dlouho a je možnost snížit i výkon na 50mW což někdy v pohodě stačí na komunikaci.

-Proč stále vysílat 500mW, když máme vzájemně z protistanicí výhodné stanoviště? Nemusí nás přece slyšet všichni- že?

 
 


                                                                                  MOTOROLA  5412

                                
-
Motorola T5412 je stanice určena do nejtěžších podmínek s velkou výdrží baterií.

-Mezi největší výhody této této velmi oblíbené radiostanice, je fakt, že je konstruována pouze na 3 ks. tužkových baterií. Kapacita tužkových aku typu NIMH je přibližně trojnásobná oproti AAA aku (AAA = lidově mikrotužka) Asi cenově nejvýhodnější akubaterie jsou dnes značkové SANYO 1700 mAh v cenách kolem 50 Kč. za kus. Sanyo uvádí až 1000 nabíjecích cyklů, ale pokud bychom uvažovali jen polovinu t.j. 500x nabití, pak jeden provozní cyklus nám vychází na 10 haléřů.
Konkurenční typy radiostanic používají většinou 4 ks. mikrotužek s maximální kapacitou pouze kolem 700mAh. Firma Motorola preferuje tužkové aku ve svých přístrojích.
Stanice se prodávají v páru, ale tyto stanice jsou natolik spolehlivé a oblíbené, že je možnost je objednat i jednotlivě po kusech. Dodávají se v barvě vínová červeň, ke každé je přiložen výměnný modrý kryt a klipsna na opasek. Stanici lze rovněž použít jako elektronická chůvička, kdy se do postýlky zavěsí přídavný mikrofon a stanice se přepne do režimu VOX, který stanici přepne do vysílání při hluku který snímá mikrofon. Přiložen je návod v českém jazyku, záruční list - 24 měsíců.


-Firma Motorola klade velký důraz především na mechanickou odolnost a vysokou spolehlivost. T5412 má velice jednoduchou obsluhu, počet kanálů 8, 38 CTCSS kódů, VOX nastavitelný ve třech úrovních, pět vyzváněcích melodií, výstup pro náhlavní soupravu, zamknutí klávesnice proti nežádoucímu přepnutí, vypnutí nebo zapnutí automatické šumové brány. Při vypnutí šumové brány můžeme slyšet i velmi slabé stanice které jsou již pod prahem nastavení šumové brány, plynule ovládaná hlasitost mechanickým potenciometrem což je v tomto případě operativnější než tlačítka. Podsvícený displej pro noční provoz, kontrola stavu baterií. Stanice se nyní dodává za velice příznivou cenu.
Fa. Motorola dodává rovněž přístroj T5422. Je to vlastně totožný přístroj,rozdíl je pouze v tom, že je dodáván včetně dvojité stojánkové nabíječky, dvěma akupaky, zadní kryt je přizpůsoben pro vložení do nabíjecího stojánku. Cenu T5422 najdete na stránce ceniku.

-Co znamená funkce CTCSS?
Je z anglického Continuous Tone Coded Squelch System.
Stanice která má aktivován CTCSS, vysílá kromě nosného kmitočtu 446 milionů kmitů/vteřinu ještě mluvené slovo a dále přesný, velmi nízký kmitočet, který nepřekáží mluvené informaci. Například 3. kód CTCSS je pouze 71,9 Hertz. Pokud se chceme využít výhodu kódování CTCSS musí být na protistanici navolen stejný kanál a stejný kód. Pak dekodér v přijímací cestě, pokud obdrží stejný kód odblokuje přijímací část stanice. Pokud tedy mají dvě nebo i více stanic stejný kanál a stejný subtón, slyší se pouze mezi sebou. Přitom je si třeba uvědomit že nás budou slyšet všichni kteří mají CTCSS vypnuto, ale nedovolají se na nás.
Dále je třeba říct, že pokud bude cizí stanice na stejným kanálu a budeme mít zrovna "hovorově" odblokovaný příjem od "naši" protistanice, můžeme se potýkat s rušením od třetí stanice.

-Praktické zkušenosti z touto radiostanicí.

Stanice byla zkoušena v městské, velmi husté železobetonové zástavbě s dosahem kolem 1 km. V lese byl dosah kolem 3km. V rovinatém terénu asi 5 km. Stanice byla vždy v úrovni terénu. Dále byla zkoušena z balkonu 6. patro, opět proti 6. patru. Mírný šum, překlenutá vzdálenost 13 km. Pak 11.patro proti úroveni terénu, dosah 32 km. Byl zkoušen provoz z Lysé hory v Beskydech na vzdálenost 122 km.

-ČLÁNEK je ze stránek: